AIDS (HIV) Nedir? Ne Zaman Belli Olur? Belirtileri Ve Tedavisi

 

AIDS (HIV) Nedir Ne Zaman Belli Olur Belirtileri Ve TedavisiAIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV virüsü (insanlarda bağışıklık sistemi zayıflığına neden olan virüs Human Immune Deficiency Virus) enfeksiyonundan kaynaklanan, bulaşma sonucu oluşan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Virüsler kandaki, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktan sorumlu hücrelere saldırır. Vücudun tüm hastalık mikroplarına karşı koruyucu savunması gitgide zayıflar. Bu virüs asil olarak korunmasız cinsel birleşme ya da enfekte olmuş kan yoluyla bulaşır. 1985 yılından beri yasalara göre kan nakli yoluyla bulaşmanın ortadan kalkmış olması gerekmektedir.

HIV pozitif çocukların hemen hepsi enfeksiyonu HIV virüsü kapmış annelerinden alır. Bir kan tahliliyle, virüsler olmasa da, bedenin bu virüslere karşı geliştirdiği antikorlar saptanabilir, ancak bu, bulaşma sonrası altı haftayla altı ay arası bir süre geçtiğinde mümkün hale gelir. Hastalık belirtileri genellikle yıllar sürebilen bir latent dönemden (hastalığın gizli ve edilgen kaldığı evre) sonra ortaya çıkar: şiddetli ishal, ateş, lenf düğümlerinde şişme, mantar enfeksiyonları bu belirtiler arasındadır. çocuklarda genellikle üst solunum yolu ve kulak iltihapları görülür.

AIDS öldürücü bir hastalıktır ve hastalığa karşı hâlâ belli bir tedavi ve aşı geliştirilememiştir. Doktor çocuklarda başarıyla antiviral kombinasyon terapisi ve immunglobulin tedavisi uygulamaktadtr, böylece hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Enfeksiyonlarda her hastalığın mikrobuna karşı kullanılan ilaçlar verilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video