5. (Beşinci) Hastalık Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

 

5. (Beşinci) Hastalık Nedir Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiBeşinci hastalık da döküntü ve ateş yapar. Yüzlerce yıldır bu tarz vakalar bilinmesine rağmen, hastalığın sebebi olan parvovirüs B19 isimli virüs, ancak yakın dönemlerde tanımlanabilmiştir. Parvovirüs B19, özellikle 5-15 yaş arası çocuklarda, kış sonu ve ilkbahar dönemlerinde salgınlar yapar. Ateşli ve döküntülü bir çocukluk çağı hastalığına sebep olur. Önce hafif ateş, baş ağrısı ve üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olur, daha sonra da çok tipik bir döküntü gözlenir. Bu döküntü başka hiçbir hastalıkta olmayacak şekilde öncelikle yanaklarda başlar, yanaklar o kadar kızarır ki, “tokat atılmış” görüntüsü oluşur. Döküntü daha sonra vücuda yayılır. Ateş ve döküntüye yol açan beşinci hastalık genellikle ciddi bir soruna yol açmadan kendiliğinden geçer gider. Ne var ki bazı belirgin kan hastalığı olan çocuklar bu hastalığı çok ağır geçirirler.

Parvovirüs B19 bu hastalarda kemik iliğinin kan ürünlerini üretmesini bir süre engeller ve bu da ciddi sorunlara yol açar. Bazen beşinci hastalık sırasında eklem iltihapları da gözlenebilir. Beşinci hastalığın parvovirüs B19 isimli virüs nedeniyle ortaya çıktığı, 1985 yılında belirlenmiştir. Bu virüsün döküntülü bir çocukluk çağı hastalığı olan beşinci hastalık etkeni olduğunun saptanması, bazı kan hastalıklarından mustarip olan çocuklar sayesinde olmuştur. Hastalığı hafif geçiren çocuklarda da, kronik kan hastalığı nedeniyle beşinci hastalığı ağır geçirenlerde de aynı virüs saptanmıştır. Özellikle çocukluk çağında görülen beşinci hastalığın nedeni porvavirüs B19’dur. Pek çok kişi hayatı boyunca parvovirüs B19’la muhakkak karşılaşır; kan alıp bakıldığında 30 yaşına ulaşmış erişkinlerin yüzde 60’ında daha önce geçirilmiş beşinci hastalığı gösterecek şekilde parvovirüs B19’a karşı antikor saptanmaktadır.

Beşinci hastalık genellikle yuva ve okul gibi yerlerde kolayca yayılır, virüs hasta çocukların bulaştırmasıyla erişkinlere de ulaşır. Virüs vücuda girince alyuvarların öncü hücreleri olan normoblast isimli hücrelerin içine yerleşmeyi tercih eder, bu nedenle kısa bir süre için de olsa taze alyuvar oluşumu sekteye uğrar. Sağlıklı bir kişide bu geçici durum sorun yaratmaz, ama alyuvarların ömrünün zaten kısalmış olduğu hemolitik anemi hastalarında şiddetli bir kansızlık krizini tetikleyebilir. Parvovirüs B19, hemoglobin yapısı normal olmayan duyarlı kişilerde şiddetli kansızlığa giden bir krizi tetikleyebilen tek virüstür.

 

PÜF NOKTALARI: Beşinci hastalık başlangıcında üst solunum yolu enfeksiyonu mevcutken eğer hasta çocuğa antibiyotik verilirse, döküntülü dönem daha sıkıntılı geçebilir, şikayetlere belirgin ishal eklenir Hastanın ateşinin parasetamolle düşürülmesi, bol sıvı ve meyve tüketmesi, hastanın serin tutulması, döküntülü vücut yüzeylerinin uygun kremlerle rahatlatılması gerekir. Hastalığın sebebi bir virüs olduğundan tedavide antibiyotiklerin hiçbir yeri yoktur.

 

Yorumlar

Free Porn Video