3 Adım Atlama Nedir? Hakkında Bilgi | Teknikleri, Kuralları Ve Evreleri

 

3 Adım Atlama Nedir Hakkında Bilgi  Teknikleri, Kuralları Ve EvreleriBu heyecanlı atletizm yarışı, yarışan atletlerin hareketlerinden El yola çıkarak, “sıçrama, adım atma ve atlama” olarak da bilinir. Her atlet, bir pist üzerinde koşar; bu pist genelde uzun atlamadakinin aynısıdır. Son hızla zıplama tahtasına ulaştığında, atlet ileri doğru sıçrar, havalanan ayağının üzerinde yere iner, sonra diğer ayağıyla bir adım atar ve en sonunda kum havuzuna atlar. En çok mesafe alan yarışçı kazanır. Erkekler üç adım atlamada ilk madalyalar, 1896’daki ilk modern Olimpiyatlar’da verildi; kadınlar tam 100 yıl boyunca bu alanda yarışmak için beklediler.

Atlayışlarını yaptıktan sonra kum havuzunda geri adım atan atletler, yarıştan derhal diskalifiye olur. Oranlandığında, bir üç adım yarışının en uzun aşaması, sıçrama aşamasıdır; bu ilk olan aşama bütün atlayışın % 37’sini oluştururken, ikinci aşama % 33, üçüncü ve son aşamaysa % 30’dur.  Seçkin üç adım atlamacılar, seçkin uzun atlamacılara göre iki misli yol kat ederler. Bugünkü uzun atlama rekoru 8.95 metreyle Mike Powell’ın elindeyken, üç adım atlama rekoru 18.29’la Jonathan Edwards’a aittir.

Atlet Profili

Üç adım atlayıcıları, genelde iyi sürat koşucularıdır; fakat koşu yolundaki herhangi bir hız kaybını güç ve tempoyla telafi edebilirler. Antrenmanlarda, belirli kas bölgelerini düzenli olarak çalıştırıp kasları hızlı bir tempoyla gerip kasma yeteneğini arttıran pliometrik egzersizler yaparlar.

 

Teknikler

Üst seviyedeki bir üç adım atlayıcısı çoğunlukla 40 metre kadar bir mesafede koşarak hızlanır. Son hızla zıplama tahtasına yaklaşma, atletin havalanmadan önce kafasını eğip tahtaya bakmasını gerektirmeyecek ölçüde, çok iyi hesaplanmalıdır. Çünkü yere bakmak, atlamanın mesafesini düşürebilir. Atletler sıçramayı, başladıkları ayaklarıyla bitirirler; yere indiklerinde mümkün olabildiğince daha çok mesafe almaya çalışarak diğer ayaklarını uzatıp bir adım atarlar. Son atlayışta sporcu, uzanma, adımlama ya da süzülme tekniklerinden birini kullanarak bacaklarını iniş için öne doğru uzatır.

1

Oyun Alanı

Üç adım atlama oyunlarında kullanılan zıplama tahtası, uzun atlamanınkinden çok daha geriye yerleştirilir. Bu ayarlama, atletler, kum havuzuna atlamadan önce yaptıkları sıçrama ve adım atma hareketlerini cüruf ya da sentetik pistin üzerinde gerçekleştirebilsinler diye yapılmıştır. Zıplama tahtasının öndeki kenarına bir çizgi halinde macun, yumuşak toprak ya da benzer bir madde koyulur. Bu çizgi, ayakkabının izini alarak atletin tahtanın sınırları dışına basıp basmadığını belli eder; böylece hakemler çıplak gözle fark edemedikleri hatalı atlamaları tespit edebilirler. Atlama havuzundaki kumun seviyesi pistin seviyesiyle aynı olmalıdır. Kum, her atlayış ölçüldükten sonra bir tırmıkta düzleştirilmelidir. Bu şekilde hakemler, kum üzerindeki herhangi bir izin, son atlamayı yapan sporcu tarafından bırakıldığından emin olurlar.

 

Kurallar Ve Uygulamalar

Büyük yarışlarda atletler, finalde ne renk olursa olsun madalyalar için yarışmadan önce, değerlendirme turlarını geçmelidir. Üç adım atlamada, atletlerin en az üç deneme hakları vardır. Her atlayışın ölçümü, zıplama tahtasının sınır çizgisi ile yarışçının gövdesinin kum havuzunda bıraktığı en yakın iz arasındaki mesafe esas alınarak yapılır. Atlanılan uzaklık, cm cinsinden alttaki en yakın tam sayıya indirgenerek kaydedilir. Eğer atlet, atlayışının onu bir sonraki tura geçireceğinden ya da ona madalya kazandıracağından eminse, bütün deneme haklarını kullanmak zorunda değildir.

Hatalı Atlayışlar

Hakemler, hatalı bir atlayışı kırmızı bayrak sallayarak haber verirler. Hatalı atlayışların çoğu, atletin zıplama tahtasına basması ve yumuşak çizgide ayak izi bırakmasıyla olur. Sporcu bazen, atlama havuzunun dışına iniş yapar. Atlet, atlamayı yapmak için verilmiş zamanın (genelde bir buçuk dakika) dışına çıkarsa, faul yapmış olur. Atlayıcının sıçramayı yanlış ayakla bitirmesi ya da tek ayak yerine iki ayakla atlaması da fauldür.

Tam buraya kadar, ne eksik ne fazla: Üç adım atlayıcılarının sahip olmaları gereken en önemli yeteneklerden biri, atlamadan önce hız alacakları mesafeyi belirleme yetisidir. Böylece, öndeki ayaklarını zıplama tahtasına en yakın yere, fakat asla tahtayı aşıp atlayışı geçersiz kılmayacak şekilde bastıklarından emin olurlar.

 

Yorumlar

Free Porn Video