1900 Paris Olimpiyatları Hakkında Bilgi | Yaz Olimpiyatları Tarihçesi

 

1900 Paris Olimpiyatları Hakkında Bilgi Yaz Olimpiyatları TarihçesiDünya Fuari’nın 1900yılında Paris’te yaratmış olduğu olağanüstü hareketli günler, tüm Fransız halkını etkilemiş, günlük yaşamı renklendirmişti. Aynı yıl ikinci Olimpiyat Oyunlarının da Paris’te düzenlenmesi bu şenlikli günlerin daha da uzamasını sağladı. 1896’da Atina’daki ilk olimpiyatlardan sonra, bir sonraki oyunların Paris’te yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak aynı yıl Paris’te uluslararası sergi niteliğinde olan Dünya Fuarı’nın açılması, Olimpiyatların bu serginin bir parçası gibi ele alınması sonucunu doğurdu. Böylelikle mayıs ‘tan ekim’e kadar süren ve grup grup yapılan yarışmalarda olimpiyatlarda olması gereken yarışma kavramı bir yana bırakıldı. Panayır ve sirklerde görülen bir eğlence anlayışı ile yürütülen yarışmalar tam bir şenlik havası içinde geçti. Buna en çok üzülen kişi kuşkusuz Baron Pierre de Coubertin (1863-1937) oldu. Coubertin bu oyunları bir eğlence aracı olarak görmüyordu. Onun canlandırmak istediği Eski Olimpiyatların geçmişinde özgür yarışma, kişisel yeteneklerle birlikte gelişen barış ve dostluk ruhu ve bununla insanları kaynaştırma amacıydı.

Olimpiyat Oyunlarının başlangıcı ilk çağlara dayanır. Tarihte ilk olimpiyatlar İ.Ö. 776 yılında yapılmıştır. Tanrı Zeus adına düzenlenen bu gösterilerin dinsel yanı ağır basıyordu. Bununla birlikte, oyunların o dönemde var olan dağınik küçük kentleri ve site devletlerini birleştirme gibi bir amacı olduğu da öne sürülmektedir. Tarihsel bulgulara göre eski Olimpiyat Oyunları yaklaşık 12 yüzyıl sürmüştür. Romalıların Hristlyanlığı kabul etmesiyle birlikte bu oyunların kökeninde puta tapmacılığın olduğu öne sürülmeye başlandı. Sonunda Roma İmparator Theodosius İ.S. 393 yılında bir buyrukla Olimpiyat Oyunlarını yasakladı. XIX. yüzyıl biterken Fransız Baron Pierre de Coubertin, Olimpiyatların yeniden canlandırılması için girişimlere başladı. Coubertin’in amacı spor yoluyla tüm dünya uluslarının kaynaşmasını sağlayarak, kavgaya son vermekti. Bunun için 1894 yılında bir kongre topladı. Bu kongre ilk modern Olimpiyat Oyunlarının 1896 yılında Atina’da yapılmasını kararlaştırdı.

1896 yılının Nisan ayında, Atina civarında restore edilmiş tarihi bir stadyumda başlayan oyunlara 13 ülkeden 300’e yakın sporcu katıldı. Coubertin oyunların her dört yılda bir ayrı ülkelerde düzenlenmesini istiyordu, Bu isteğe uygun olarak 1900 Olimpiyatları’nın Paris’te yapılması kararlaştırıldı. Paris, yeni çağı uluslararası çapta hazırlanmış bir Dünya Fuarı ile karşılıyordu. Görkemli bir Olimpiyat bir olaya daha da anlam kazandıracaktı. Ancak oyunları düzenleyenlerin bunu Dünya Fuarı içinde bir etkinlik biçiminde ve Fuarın bir uzantısı olarak ele almaları, yanlış uygulamaları yarışmaların gerçek özünden saparak eğlence halini almasına yol açtı. Dünya Fuarı’nın yapıldığı bu kentte o zamanlar koşucuların yarışacağı bir pist bile yoktu. Atletizm yarışmaları Racing Olup diye bilinen geniş ve engebeli bir arazide yapıldı. Atletler sık sık ağaçların arasında kayboluyor, atılan diskler ağaçların tepelerine takılıp kalıyordu, 1900 Olimpiyatları’nda en ilginç yarışmalardan biri de maraton koşusu oldu.

 

Paris sokaklarında koşulan 40 Km.’lik yarışı Parisli bir fırıncı yamağı kazanınca gürültüler koptu. Diğer yarışmacıların, Fransızların Paris’in sokaklarını iyi bildiklerini ileri sürerek itiraz etmelerine rağmen, sonuç değişmeli. Atletizmde bir diğer ilginç olay da pazar günü yapılan 800 m. koşusuna iki ABDli atletin kutsal bir günde koşulamayacağını ileri sürerek katılmamalarıydı. Yine de atletizm yarışmalarının çoğunu ABDli sporcular kazandı. ABDli atlet Alvin Kraenzlein dört birincilik alırken, çocuk felci geçirmiş olan Ray Ewry de olağanüstü bir güç harcayarak, özellikle durarak atlamalarda parladı ve üç birincilik elde etti. Sen Nehri üzerinde yapılan yüzme yarışları ise tam bir keşmekeş içindeydi. Kimi zaman, nehirdeki kayıkçılarla tartışarak yüzen yüzücüler, akıntıyı arkalarına aldıkları için iyi sonuçlar elde ettiler. Ancak nehirde yapılan bir yüzme yarışındaki derecelerin ne ölçüde doğru olacağı her zaman tartışılacaktı. Hiçbir kuralın doğru dürüst işletilmediği, ödül olarak traş takımı, bisiklet, şemsiye hatta kağıt açacağı vb. eşyaların verildiği ve daha önemlisi sporun bir panayır eğlencesi haline sokulduğu 1900 Olimpiyatları spor tarihine fazla bir şey katmadı.

1900 Paris Olimpiyatları Hakkında Bilgi | Yaz Olimpiyatları Tarihçesi

 

Yorumlar

Free Porn Video