12 Parmak Bağırsağı Ülseri (Mide – Gastrit) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

12 Parmak Bağırsağı Ülseri (Mide - Gastrit) Nedir Belirtileri Ve TedavisiGece beliren karın ağrısı, karın bölgesine bastırılınca ağrı, doktorun üst karın bölgesinde dokunarak muayenesi esnasında ağrılı tepki, hatta mide-bağırsak sisteminden geldiği belli kanamalarda, midenin iç yüzeyindeki zarın iltihaplanmasından (gastrit) ya da midenin iç yüzeyindeki bir kis aşınması sonucu yara oluşumundan (mide ülseri) şüphelenilir. Her iki sorun da helicobacter pylori adı verilen bakterilerden kaynaklanır. Yani bu hastalıkların enfeksiyon kökenli olduğu kanıtlanmıştır ve strese bağlı değildir. Mide zarına enfeksiyonun ulaşması tükürük, kusmuk ya da dışkı veya az gelişmiş ülkelerde, yaşamın ilk yılındaki çocuklarda kirli suyla temas yoluyla olur. Yetişkin yaşına ulaşmış nüfusun yaklaşık yarısı vücudunda helicobacter pylori enfeksiyonu taşır; ama yukarıda tarif edilen şikayetler bunların ancak yüzde onunda görülür.

Çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere bu hastalar, uzman bir doktor tarafından muayene edildikten ve bakterilerin türü ve ilaca dirençleri belirlendikten sonra, bir antibiyotik kombinasyonuyla tedavi edilebilir. Sanayileşmiş Batılı toplumlarda bakterilerden kaynaklanan mide zarı iltihabı ya da ülserine daha az rastlanır. Bunun nedeni yaşam alanlarının daha geniş olması ve çocuklardaki enfeksiyonların (örneğin orta kulak iltihabı) genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmesi, bu ilaçların aynı zamanda helicobacter bakterileriyle de mücadele etmesidir. Helicobacter pylori iltihabı taşıyan bütün çocuklarda gastrit gelişir, ama bunların sadece yüzde onu karnın üst bölgesinde sıkışma, kusma, mide bulantısı ve kilo kaybı gibi organik şikayetler yaşar. Her mide zarı iltihabı oni-kiparmak bağırsağını da sarabilir ve orada bir iltihaba ya da onikiparmak bağırsağı ülserine neden olabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yemek sırasında ya da sonrasında, ama bazen de yemekten önce, gece ya da sabah erken (boş karın ağrısı) ortaya çıkan, kramp şeklinde, üst karında batma, sıkışma ya da yanma biçiminde kendini gösteren şikayetler. 2) Mide bulantısı ve kusma 3) Baş ağrısı 4) İştahsızlık 5) Keyifsizlik 6) Kilo kaybı

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuz bir haftadan daha uzun bir süre boyunca geceleri, sabahları ya da yemekten sonra karın ağrısından şikayet ediyorsa, önlem olarak doktora gitmek yerinde olur. Çocuğun kusmuğundan kan geliyor ya da katranımsı dışkı (dışkıda pıhtılaşmış kan) çıkarıyorsa, çocuk hemen hastaneye götürülmelidir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor durumu netleştirebilmek için kan testi yapacak ve dışkıda kan aratacaktır. Ayrıca helicobacter bakterilerinin varlığını saptamak için, bir ürenefes testi yaptıracaktır. Teşhisi kesinleştirmek için bir endoskopi yapılması yerinde olur. Burada doktor midenin içini aydınlatır ve bir mide zarı örneği alır. Bebeklerde bile endoskopi gerekebilir. Tetkiklerin amacı mide şikayetlerinin organik nedeninin belirlenmesi ve tedavi edilmesidir. Alınan mide zarı örneğine dayanarak doktor gereken antibiyotik tedavisini saptar.

Sizin Yapabilecekleriniz: Akut vakalarda çocuğunuzu ağrılar kesilinceye kadar, yani en az sekiz gün evde tutmalısınız. Bütün tedavi süresi boyunca doktorun verdiği antibiyotikleri almaya devam etmesine dikkat edin. Ayrıca çocuğunuzun iyileşme döneminde huzur içinde dinlenmesi ve fazla zorlanmaması da önemlidir. Özel bir yemek rejimi gerekmez. Ancak çocuğunuza şimdiye dek hep ağır gelmiş olan yiyeceklerden kaçınmalısınız.

 

En iyisi sık ve küçük öğünlerdir. Fonksiyonel karın ağrısında da çocuğun huzurlu bir ortamda olmasına, gününün düzenli akmasına ve fazla zorlanmamasına özen gösterin. On yaşın üstündeki çocuklarda korku krizleri ve aşırı psikolojik otojenik eğitimle tedavi edilebilir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Islak, sıcak karın sargıları ve mide-bağırsak çayı işe yarar.

Homeopati: Destekleyici olarak yemekten önce ve sonra beşer globull Nux vomica D4 ve Arsenicum album D6 faydalıdır. Şişkinlik ve gazdan kaynaklanan şiddetli ağrılarda kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır, ancak bunların homeopati eğitimi almış bir doktor tarafından seçilmesi gerekir. Çocuğunuz karın ağrısıyla iki büklüm oluyorsa, magnezyum D4 ona yardımcı olabilir. Vücudun gerilmesiyle ağrılar hafifliyorsa, günde üç kez beş globuli Belladonna D3o ya da Mandragora D4 iyi gelebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video